Artykuły

Ulga badawczo-rozwojowa

Są przedsiębiorcy skazani na wysokie podatki.

Mają wysokie przychody i relatywnie niskie koszty. W takiej firmie największym wkładem w biznes jest myśl. Niestety, używania szarych komórek nie da się wycenić i zaliczyć w koszty.

Należysz do tej grupy?

Zastanów się, czy nie możesz skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej.

 

Nowy Ład - podwyższenie kwoty wolnej od podatku

Premier Morawiecki zapowiada nowy program rządowy „Nowy Ład”. A w ramach tegoż między innymi kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. i możliwość rozliczania dochodów z dziećmi.

Zgodnie z obietnicą dochód rodziców dzielony będzie na wszystkich członków rodziny i dopiero do tak wyliczonej podstawy przyporządkowana będzie odpowiednia stawka podatku. Przy kwocie wolnej w wysokości 30 tys. zł. czteroosobowa rodzina nie zapłaciłaby ani złotówki podatku od łącznych dochodów przekraczających 120 tys. zł.

Pierwsze pytanie, jakie każdy zadaje sobie po wysłuchaniu takich obietnic, brzmi „Ile ja na tym zyskam?”

 

Najem lokalu

Najmujesz lub podnajmujesz innej firmie swój lokal w ramach działalności gospodarczej? Czy wiesz, jak i kiedy należy wystawić fakturę? Czy wiesz, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w PIT i VAT?

 

Rozliczanie faktur korygujących w 2021r.

Od tego roku obowiązują inne zasady rozliczania korekt in minus w VAT.

Jeśli właśnie pomyślałeś, że to zmartwienie księgowej, a nie Twoje, to jesteś w błędzie. Kolejne „uproszczenie”, które zafundował nam rząd, nakłada nowe obowiązki na wszystkich – dostawców i odbiorców, dział obsługi klienta, dział sprzedaży i księgowość. Jeśli masz firmę jedoosobową, paradoksalnie będzie Ci nieco łatwiej wprowadzić nowe zasady.

Ulga termomodernizacyjna 2020

Czy wiesz, że będąc właścicielem bądź współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego możesz skorzystać z nowej ulgi. Ulga pozwoli odzyskać z zapłaconego podatku nawet kilka tysięcy złotych.

Optymalizacja zaliczki na podatek dochodowy - jak zapłacić niższe zaliczki zgodnie z prawem.

Każdy przedsiębiorca, jeśli tylko osiąga jakieś dochody, powinien płacić też zaliczki na podatek dochodowy.

Co prawda przez lata zaliczki traktowane były raczej jak akt dobrej woli niż obowiązek. Wielu przedsiębiorców przez cały rok nie płaciło zaliczek i dopiero wraz z zeznaniem rocznym płacili podatek za cały rok, ewentualnie powiększony o odsetki od niewpłaconych w terminie zaliczek.

Od 2020r. urzędy skarbowe zaczęły nakładać kary na podatników ociągających się z terminową zapłatą zaliczek. Nie ma więc innego wyjścia, tylko płacić zaliczki co miesiąc.

Ale czy na pewno?