Artykuły

Utrata prawa do zwolnienia z VAT i zwolnienia z kasy fiskalnej

Od kilku miesięcy, a może lat, prowadzisz działalność gospodarczą. Korzystasz ze zwolnienia z VAT, bo Twoje roczne obroty mieszczą się w limicie 200 tys. Korzystasz ze zwolnienia z kasy fiskalnej, bo sprzedajesz osobom fizycznym sporadycznie.

Sprawdzasz, czy nie przekraczasz limitów zwolnień. A równocześnie, jak wielu przedsiębiorców w czasie pandemii, rozszerzasz działalność o handel w internecie. A może, korzystając z nowych możliwości, sprzedajesz coś, czego dotąd nie sprzedawałeś.

 

Ile przedsiębiorca zapłaci do ZUS w 2022r.

Ile zapłacisz w 2022r. do ZUS?

 

Kwota płacona do ZUS składa się z dwóch części:

1. Składki na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy

2. Składki na ubezpieczenie zdrowotne.

 

Jak zrobić remanent na koniec roku

Prowadzisz książkę przychodów i rozchodów? Musisz zrobić remanent (inaczej „spis z natury”) na ostatni dzień roku, czyli na 31.12.  

Polski Ład w małej firmie

Polski Ład podpisany.

Co przyniesie małym firmom od 01 stycznia 2022?

 

Wystawianie faktury

Zacznijmy od tego, że w ostatnich latach zasady wystawiania faktur uległy istotnym zmianom. W efekcie nie tylko początkujący, ale i długoletni przedsiębiorcy zastanawiają się, kiedy powinni wystawić fakturę i co na niej umieścić.

Sprawiedliwa składka zdrowotna według Polskiego Ładu

Na stronie podatki.gov.pl jest zakładka poświęcona regulacjom wprowadzanym przez "Polski Ład". Ale zamiast konkretnych przepisów, publikowane są tam populistyczne hasła, które mają za zadanie przekonać ludzi, że odtąd wszystko będzie lepiej, a przede wszystkim - bardziej sprawiedliwie.