Artykuły

Polski Ład - składka zdrowotna przedsiębiorcy

Składka zdrowotna nie będzie odliczana od podatku, będzie więc stanowiła dodatkową daninę płaconą przez przedsiębiorcę, pracownika czy emeryta.

Teraz składka zdrowotna obniża podatek dochodowy, czyli niemal cała zapłacona składka jest odliczana od podatku. Pisałam o tym w tym artykule. Przy niewielkich dochodach zapłata składki zdrowotnej powoduje, że zaliczki na podatek nie trzeba płacić albo jest ona bardzo niska.

Likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku jest więc bardzo niekorzystna. I to dla wszystkich płacących składkę zdrowotną, a nie tylko dla przedsiębiorców. Ale nie każdy straci od razu i nie każdy tyle samo.

Jako, że jest to blog dla przedsiębiorców, poniżej analiza zmian, które dotkną właścicieli firm.

  1. Podatek liniowy - składka zdrowotna 4,9% dochodu.

Rozliczasz się podatkiem liniowym? Oprócz 19 % podatku dochodowego zapłacisz 4,9% składki zdrowotnej. Z każdego tysiąca dochodu oddasz 190 zł. podatku i 49 zł. składki zdrowotnej. Czyli realnie zapłacisz 23,9% podatków. Co prawda przy miesięcznych dochodach w przedziale od 0 zł do 5510 zł składka zdrowotna będzie na stałym poziomie w roku (około 271 zł. w 2022r). Pytanie tylko, kto przy dochodach 5 tys. zł./m-c zdecyduje się na podatek liniowy…

Jednym słowem - dla „liniowców” zmiana oznacza wzrost obciążeń fiskalnych z 19% do 23,9% bez żadnej taryfy ulgowej.

  1. Podatek według skali - składka zdrowotna 9% dochodu.

Przedsiębiorcy rozliczający podatek według skali podatkowej będą płacić składkę zdrowotną w wysokości 9% dochodów. W tym przypadku ustawa nie przewiduje składki minimalnej. Nie wiadomo jednak, co w przypadku, gdy ktoś ma stratę podatkową. Czy to znaczy, że nie zapłaci żadnej składki zdrowotnej? Szczerze wątpię...

Równocześnie kwota wolna wzrasta z 3091 zł. do 30 tys. zł. Oznacza to, że pierwsze 30 tys. zł dochodu pozostaje nieopodatkowane. Czyli – jeśli osiągasz do 30 tys. dochodu w roku, zapłacisz 9% składki zdrowotnej, ale nie zapłacisz ani złotówki podatku dochodowego. Od kolejnych 90 tys. dochodu zapłacisz już 26% daniny (podatek dochodowy 17% + składka zdrowotna 9%). Od dochodu powyżej 120 tys. zł oddasz fiskusowi 41% dochodu (32% podatku dochodowego i 9% składki zdrowotnej). Jak widać skala obciążenia zależy od wysokości dochodów przedsiębiorcy. Ci o najniższych dochodach zapłacą trochę mniej, niż płacą obecnie. Właściciele dochodowych firm muszą uciekać od skali podatkowej, bo spółka „skarbówka & ZUS” zagarnie niemal połowę ich dochodu.

  1. Ryczałt – składka zdrowotna zależna od przychodów, ale wyliczona w oparciu o przeciętne wynagrodzenie

Przedsiębiorcy rozliczający podatek na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zapłacą jedną z trzech kwot, w zależności od przedziału, w jakim kształtują się ich roczne przychody:

- przychody < 60 tys. - składka około 300 zł

- przychody 60 tys. do 300 tys. - składka około 500 zł

- przychody > 300 tys. - składka około 900 zł.

Oczywiście co roku, jeśli będzie rosło średnie wynagrodzenie, będzie też rosła składka zdrowotna. Podobnie zresztą, jak to jest obecnie.

Decyzja, która forma rozliczenia będzie najlepsza dla przedsiębiorcy, wymaga więc dość dokładnej analizy i przeliczenia różnych wariantów. Trzeba też pamiętać, że to jeszcze nie koniec zmian. Nim przepisy nabiorą ostatecznej formy, dużo może się jeszcze zmienić.