Mam pytanie...

Co można amortyzować jednorazowo

Przedsiębiorcy niemal zawsze wykorzystują w swojej działalności gospodarczej środki trwałe. Wiedzą też, że środki trwałe zalicza się do kosztów firmy stopniowo, poprzez odpisy amortyzacyjne. Oznacza to, że wydatek poczyniony dzisiaj będzie odliczany od przychodu przez miesiące i lata, po kawałeczku. Na ogół nie jest to korzystne podatkowo rozwiązanie. Dlatego pierwsze pytanie, które zadają przedsiębiorcy brzmi:

- “Czy dany zakup będzie środkiem trwałym?”

Obowiązek podatkowy VAT

Każdy czynny podatnik VAT wie, że istnieje ścisły związek między wystawieniem faktury a podatkiem należnym. Oczywiste. Ale czy na pewno? Otrzymałeś fakturę zakupu z poprzedniego miesiąca z adnotacją „odwrotne obciążenie”. Miesiąc rozliczony, deklaracja VAT i JPK wysłane. Odkładasz do następnego miesiąca, bo to przecież zakup? Błąd. Ale od początku...

Koszty samochodu 2019 - limit 150 tys. zł., 100%, 75% a może 20%

Samochód w firmie, jako potencjalne źródło bezzasadnych kosztów i nadużyć, od dawna był na celowniku fiskusa. Chodziło o wszystkie te przypadki, w których przedsiębiorca wykorzystywał samochód do celów prywatnych, równocześnie całością kosztów obciążając firmę.

Przychody należne czyli nie ma zapłaty, a jest podatek

Przepisy podatkowe nie są łaskawe dla przedsiębiorców. Dlaczego tak twierdzę? Już tłumaczę. Generalnie Kowalski płaci podatki od tego, co faktycznie zarobił, czyli od otrzymanych pieniędzy. Tak jest na przykład, gdy Kowalski pracuje na etacie, wykonuje zlecenie czy też najmuje prywatnie mieszkanie. Niestety, gdy Kowalski prowadzi działalność gospodarczą zasady płacenia podatku dochodowego diametralnie się zmieniają.

Faktury - kiedy i jak należy je wystawiać

Zacznijmy od tego, że w ostatnich latach zasady wystawiania faktur uległy istotnym zmianom. W efekcie nie tylko początkujący, ale i długoletni przedsiębiorcy zastanawiają się, kiedy powinni wystawić fakturę i co na niej umieścić.

Podpis elektroniczny - w XXI wieku to już konieczność

Jeszcze nie tak dawno wszystkie sprawy urzędowe załatwialiśmy wypełniając stosowne druki i składając je osobiście (ewentualnie wysyłając listem poleconym). Zajmowało to sporo czasu i nadwyrężało nerwy.