Mam pytanie...

Podpis elektroniczny - w XXI wieku to już konieczność

Jeszcze nie tak dawno wszystkie sprawy urzędowe załatwialiśmy wypełniając stosowne druki i składając je osobiście (ewentualnie wysyłając listem poleconym). Zajmowało to sporo czasu i nadwyrężało nerwy.

Pierwsza wyprawa do urzędu - po druki, druga - po właściwe druki, bo te pierwsze okazywały się nieodpowiednie ;), potem - wypełnianie, podpisywanie i kolejne wyjście - żeby papier złożyć lub wysłać. Za każdym razem - obowiązkowa kolejka i - jakże często - niezbyt sympatyczna pani przy okienku, która zachrypniętym głosem zrzędliwie instruowała - "Tu jeszcze trzeba wpisać...". Teraz to wszystko można pobrać, wypełnić i przesłać przez internet, nie ruszając się z wygodnego fotela. Podstawa to podpis elektroniczny.

Są dwa rodzaje podpisów elektronicznych.

Pierwszy to podpis kwalifikowany. Potrzebny, gdy masz działalność gospodarczą i musisz wysyłać dużo różnych dokumentów, szczególnie gdy - na mocy pełnomocnictwa - wysyłasz je za inne osoby lub podmioty. Nie wyobrażam sobie właściciela biura rachunkowego bez podpisu kwalifikowanego. Załatwianie takiego podpisu odbywa się z udziałem punktu autoryzacji, trwa na ogół kilka dni i kosztuje kilkaset złotych. W efekcie otrzymuje się podpis na nośniku danych – np. karcie, podobnej do karty bankowej. Aby skorzystać z takiego podpisu trzeba mieć zainstalowane w komputerze oprogramowanie do weryfikacji i odczytu podpisu, nośnik z podpisem i znać hasło. Jeśli ktoś jest zainteresowany takim „profesjonalnym” podpisem, powinien wejść na stronę dostawców wpisując w wyszukiwarkę: Certum, Szafir, Sigilium lub PEM-HEART i postępować zgodnie z instrukcją.

Większości przedsiębiorców wystarczy jednak podpis zaufany, dzięki któremu można składać elektronicznie pisma urzędowe. Co prawda nie można za jego pomocą podpisać wszystkiego, ale można naprawdę wiele, do tego jest bezpłatny i można go uzyskać praktycznie w jeden dzień. Podpis zaufany warto założyć również, gdy nie masz firmy, bo jest to naprawdę wygodne. Jeśli ktoś ze starszego pokolenia pamięta, jak zastanawiał się, czy warto założyć konto elektroniczne w banku, a teraz nie wyobraża sobie biegania na pocztę z każdym przelewem, to wie o co mi chodzi.

Co można załatwić mając podpis zaufany? Na przykład:

Wchodząc na platformę ePUAP

- złożyć wniosek o dowód osobisty,

- uzyskać odpisy aktów stanu cywilnego (akt urodzenia, małżeństwa czy zgonu)

- zgłosić urodzenie dziecka

Wchodząc na platformę PUE ZUS

- wysłać wnioski do ZUS,

- sprawdzić swoje zwolnienia lekarskie,

- sprawdzić, czy pracodawca zgłosił Cię do ubezpieczeń,

- sprawdzić informacje o stanie swojego konta ubezpieczeniowego w ZUS,

W Portalu Podatkowym

- wysłać do urzędu skarbowego większość deklaracji, informacji, pism i pełnomocnictw w tym deklaracje PIT 36, PIT 36L, PIT 37 i PIT 38

W CEIDG

- założyć firmę,

- zmienić dane we wpisie CEIDG,

- zawiesić lub wznowić działalność gospodarczą,

- uzyskać dane osób, które prowadzą firmy w Polsce

W serwisie OBYWATEL.GOV.PL

- sprawdzić swoje punkty karne,

- zgłosić utratę dowodu osobistego,

- sprawdzić czy Twój dowód jest unieważniony,

- sprawdzić swoje dane w rejestrze PESEL

A to nie wszystko. Przekonałam Cię do podpisu zaufanego? To zakładamy!

Podpis można założyć na dwa sposoby.

Sposób I.

  1. Wchodzimy na stronę https://pz.gov.pl i zakładamy konto.
  2. Logujemy się na założonym koncie i wysyłamy wniosek o podpis zaufany. Wniosek jest ważny 14 dni.
  3. Do 14 dni idziemy do Punktu Potwierdzającego z dowodem osobistym lub paszportem i potwierdzamy dane we wniosku. W Gliwicach Punkt Potwierdzający znajduje się na przykład w Urzędzie Miejskim w Biurze Obsługi Interesantów, a biuro czynne jest w godzinach:

od poniedziałku do środy od 8.00 do 16.00

w czwartek od 8.00 do 17.00

w piątek od 8.00 do 15.00

Procedura potwierdzenia trwa kilkanaście minut.

Sposób II.

  1. Wchodzimy na stronę https://pz.gov.pl, klikamy na dole strony:

Załóż Profil Zaufany i potwierdź – ONLINE

Otworzy się lista banków, które umożliwiają założenie podpisu zaufanego. Sprawdzamy, czy nasz bank udostępnia taką usługę. Jeśli nie, pozostaje Sposób I. Jeśli tak:

  1. Logujemy się do konta bankowego.
  2. Wyszukujemy na stronie banku formularz zakładania podpisu zaufanego i wypełniamy go.

Bank potwierdzi naszą tożsamość, więc już nigdzie nie trzeba chodzić i nic więcej potwierdzać. Trzeba jednak pamiętać, aby korzystając z podpisu wybierać opcję logowania przez system banku.

I tak oto masz podpis. Aby korzystać z podpisu zaufanego, nie trzeba instalować żadnych specjalnych programów, nie potrzebuje też nośnika danych. Trzeba tylko pamiętać swój login (z reguły jest to adres e-mail lub numer telefonu) i hasło. Podpis jest ważny 3 lata, potem trzeba go odnowić.